DIOPTRA, нов проект по програма "Хоризонт Европа", има за цел да направи революция в скрининга за колоректален рак (КРР) чрез най-съвременни научни изследвания, насочени към цялостен, персонализиран и достъпен метод за ранно откриване. Проектът планира да въведе решение за ранен скрининг и оценка на риска за всички граждани, което отчита рисковите фактори и протеиновите биомаркери, за да идентифицира високорисковите случаи, нуждаещи се от колоноскопия. Този неинвазивен подход има потенциала значително да подобри скрининга на колоректалния рак в медицинската практика, като разшири участието на населението в скрининга.
Колоректалният рак е третият по честота тумор при мъжете и вторият при жените, като представлява 10% от всички тумори в света. Той е на второ място по смъртност, свързана с рак, с 9,4 %, като отстъпва само на рака на белия дроб. Въпреки че понастоящем ракът на дебелото черво се счита за заболяване, което може да бъде предотвратено в голяма степен, няколко фактора, като например дългото време за чакане и подготовка за колоноскопия, стабилната инфраструктура за анализ на пробите и свързаните с пациентите пречки (като страх, социално-демографски, психосоциални, икономически или географски причини), възпрепятстват системното наблюдение и проследяване.
DIOPTRA, четиригодишен проект за научни изследвания и иновации по програма "Хоризонт Европа", се стреми да използва рутинен кръвен тест, достъпен за всички възрастови групи, за да определи с голяма точност лицата, които иначе не биха отговаряли на изискванията за скрининг съгласно настоящите насоки на ЕС.
Проектът DIOPTRA е многоетапна инициатива, която използва изкуствен интелект (ИИ) за подобряване на скрининга за колоректален рак. Използвайки като отправна точка набор от 3000 кандидат-биомаркери, DIOPTRA ще приложи специален конвейер за откриване на биомаркери за изследване на протеиновата експресия в CRC спрямо здрави кръвни/плазмени серумни проби. След тази оценка ще бъдат разработени и усъвършенствани "попаденията" на биомаркерите. След това изследователите ще използват данните за обучение и тестване на модели с изкуствен интелект с цел класификация на риска, наблюдение на поведението и интервенции. Последната фаза е фаза на валидиране, която ще доведе до окончателна версия на протокола за скрининг, мобилно приложение (което ще предложи на здравите граждани възможността да наблюдават своя риск от рак на дебелото черво въз основа на немодифицируеми и модифицируеми фактори, като в същото време ще могат да документират рутинни биомаркери) и стратификация въз основа на риска, както и доклад за трансформацията на стандарта за грижи към скрининг на първа линия въз основа на риска и течна биопсия.
Цялостното решение DIOPTRA ще се нуждае от клинично валидиране, обратна връзка за реални настройки и корекции, както и от широко дефиниране на нуждите за внедряване за увеличаване на обхвата на здравеопазването. След това заключенията и окончателното решение DIOPTRA ще бъдат изследвани за икономическа ефективност в сравнение с настоящото статукво, с цел да се получат количествени доказателства за налагане на промени в политиката относно насоките за скрининг на колоректален рак (КРР).
"DIOPTRA се стреми да бъде движеща сила за промяна в скрининга за колоректален рак и в ежедневната медицинска практика чрез достъпна и неинвазивна оценка на риска, като използва проста течна биопсия за класифициране на гражданите, които се нуждаят от окончателна оценка. Посредством DIOPTRA скринингът и ранното откриване имат потенциала да станат цялостни, по-персонализирани и достъпни", заяви професор Джордж К. Мацопулос, координатор на проекта DIOPTRA.
За DIOPTRA
DIOPTRA, 4-годишен проект за научни изследвания и иновации по програма "Хоризонт Европа", се осъществява от мощен консорциум от 28 партньори от 15 държави:
Institute of Communication and Computer Systems (Greece - Coordinator), Martel GmbH (Switzerland), Tecreando BV (Netherlands), Sphynx Technology Solutions (Switzerland), Panepistimio Ioanninon (Greece), Smartsol SIA (Latvia), I2GROW Innovation to Grow SRL (Italy), Netcompany-Intrasoft SA (Luxembourg), Protavio Ltd (Greece), Computer Solutions Cyprus LTD, Blocks Health and Social Care EOOD (Bulgaria), Arthur's Legal BV (Netherlands), CSI Center For Social Innovation LTD (Cyprus), Centre Hospitalier Universitaire De Liege (Belgium), UAB Teraglobus (Lithuania), Vilabs LTD (Cyprus), Randers Regional Hospital, Central Denmark Region (Denmark), Univerzitetni Klinicni Center Maribor (Slovenia), Komiteen For Sundhedsoplysning (Denmark), Federation Europeenne des Hopitaux et des Soins de Sante (Belgium), D.Tsakalidis-G.Domalis OE (Greece), Ainigma Technologies (Belgium), Fundación Burgos por la Investigación de la Salud (Spain), Hepatogastroenterology Unit, Second Department of Internal Medicine – Propaedeutic, Medical School, National and Kapodistrian University of Athens, ‘‘Attikon” University General Hospital, Athens (Greece), Cambridge Medical Academy (United Kingdom), Linac-Pet Scan Opco Limited – German Oncology Center (Cyprus), Geniko Antikarkiniko Ogkologiko Nosokomeio Athinon O Agios Savvas (Greece), Biobank Graz of the Medical University of Graz (Austria).
Всеки от партньорите на DIOPTRA притежава базови знания и документиран опит във всички необходими области. За повече информация посетете http://www.dioptra-project.eu/