DIOPTRA projektas su džiaugsmu praneša apie ambicingo naujo tyrimo, skirto ankstyvą kolorektalinio vėžio (toliau – KV) aptikimą padaryti prieinamesnį ir veiksmingesnį, pradžią. Tyrimas apjungs dirbtinį intelektą (toliau – DI) ir kraujo tyrimus, kad ligą būtų galima nustatyti ankstyviausiose stadijose, o tai suteiks vilties veiksmingesniam gydymui ir galimai išgelbės gyvybes. Tyrime dalyvaus bent 1 600 dalyvių aštuoniose klinikinėse įstaigose. Jis truks dvejus su puse metų.
Kolorektalinis vėžys išlieka viena iš dažniausiai diagnozuojamų vėžio formų visame pasaulyje. Vienas didžiausių iššūkių kovojant su KV yra jį aptikti pakankamai anksti, kad gydymas būtų veiksmingiausias. Tradiciniai diagnozavimo metodai, tokie kaip kolonoskopija, gali būti invaziniai ir nemalonūs, todėl žmonės dažnai jų vengia. DIOPTRA projektu siekiama palengvinti diagnostiką ir padaryti ją lengviau prieinamą platesniam žmonių ratui, sutelkiant dėmesį į kraujo žymenis, leidžiančius nustatyti šią ligą. Taigi šis neinvazinis metodas gali žymiai pagerinti kolorektalinio vėžio diagnozavimą medicininėje praktikoje ir taip padidinti žmonių dalyvavimą diagnostinėse programose, suteikiant galimybes jose dalyvauti ne tik tiems, kuriems dabar tai yra kompensuojama.
Ankstesnes pastangas šioje srityje ribojo tyrimo apimtis, t. y. būdavo arba per mažai dalyvių, arba per daug siaura biologinių kraujo žymenų, galinčių indikuoti vėžį, imtis. DIOPTRA tyrimas skirtas šiems ribojimams įveikti. Siekiant užtikrinti, kad tyrimo išvados būtų visuotinai pritaikomos, tyrime dalyvaus daug dalyvių iš įvairių aplinkų. Šiuo didelio masto metodu, apimančiu 1 600 dalyvių aštuoniose klinikinėse įstaigose Belgijoje, Bulgarijoje, Kipre, Danijoje, Graikijoje, Slovėnijoje ir Ispanijoje, siekiama, kad diagnostikos metodas būtų patikimesnis ir plačiai pritaikomas. Kraujo mėginiai bus paimti iš tyrime dalyvaujančių asmenų, kuriems taip pat bus atlikta standartinė diagnostinė kolonoskopija.
Tyrimas panaudos DI pajėgumus, leidžiančius įvertinti milžiniškus duomenų kiekius, siekiant nustatyti ne tik kam gresia KV, bet ir kodėl ši rizika gali jiems kilti. Derinant naujausias kraujo tyrimų technologijas su mašininio mokymosi algoritmais, DIOPTRA tyrimu siekiama įsigilinti į veiksnius, turinčius įtakos šiam vėžio tipui. Veiksniai yra labai įvairūs, nuo gyvenimo būdo ir elgesio iki sudėtingų biologinių rodiklių. Šis visapusiškas būdas siūlo veiksmingesnę, efektyvesnę ir individualizuotą sveikatos priežiūros strategiją, skirtą KV prevencijai ir gydymui.
Tyrimas bus sutelktas į keturias grupes: sveikus asmenis, turinčius dar neišsivysčiusias adenomas, turinčius išsivysčiusias adenomas ir tuos, kuriems nustatytas KV.
"Tai yra svarbus momentas DIOPTRA projektui ir apskritai kolorektalinio vėžio tyrimų srityje", – sakė Zheshen Jiang, klinikinis tyrimo koordinatorius ir tyrimų ir plėtros mokslininkas bei Centre Hospitalier Universitaire de Liège (CHUL) projektų vadovas. "Manome, kad DIOPTRA tyrimas gali pakeisti ankstyvo aptikimo ir gydymo metodus, ir džiaugiamės galimybe išgelbėti gyvybes taikant aktyvesnius ir mažiau invazinius metodus."
Tyrimas prasidės 2023 metų lapkritį ir truks dvejus su puse metų.
Apie DIOPTRA
DIOPTRA („Horizon Europe“) projektu siekiama iš pagrindų pakeisti KV diagnostiką panaudojant pažangiausius tyrimus ir sukuriant holistinį, individualizuotą ir prieinamą ankstyvo aptikimo metodą. Projekte planuojama pristatyti ankstyvos diagnostikos ir rizikos įvertinimo sprendimą, kuriame atsižvelgiama į rizikos veiksnius ir baltymų biožymenis, siekiant nustatyti didelės rizikos atvejus, kuriems reikalinga kolonoskopija. DIOPTRA projekto stiprybė yra galingas 28 partnerių, veikiančių 15 šalių, konsorciumas. Kiekvienas DIOPTRA partneris turi atitinkamos srities žinias ir patirtį visose reikalingose srityse. Norėdami gauti daugiau informacijos, apsilankykite mūsų svetainėje www.dioptra-project.eu.
Finansuoja Europos Sąjunga. Tačiau išreikštos nuomonės ir pozicijos yra tik autoriaus (-ių) ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos nuomonę ir poziciją. Nei Europos Sąjunga, nei dotaciją suteikusi institucija už minėtas nuomones ir pozicijas neatsako. Šiam darbui finansavimą suteikė Šveicarijos švietimo, tyrimų ir inovacijų valstybinis sekretoriatas (SERI).Finansuojama JK tyrimų ir inovacijų (UKRI) organizacijos pagal JK vyriausybės „Horizon Europe“ finansavimo garantiją [dotacijos numeris 10056682].